Kako jeza vpliva na vaše zdravje: 5 načinov
Jeza je čustvo: normalno in zdravo. Izražate ga od otroških let naprej, le vzroki zanjo in načini se spreminjajo.
Največkrat ste jezni, ker čutite, da so drugi z vami ravnali slabo ali nepošteno. Lahko je jeza reakcija na vsakdanje izkušnje, na preteklost ali dogajanje v svetu okoli vas.
Jeza je lahko tudi način za obvladovanje drugih čustev: jezo čutite, ko ste napadeni, nemočni, osramočeni ali prestrašeni.
Včasih niti ne veste čisto dobro, zakaj ste jezni. Tudi to je v redu.
V članku boste spoznali, kdaj in zakaj občutite jezo in 5 načinov, kako jeza vpliva na vaše zdravje.
Intenzivna in pogosta jeza ima lahko posledice na fizičnem in psihičnem počutju.
»Če so izkušnje jeze prepogoste, preintenzivne, trajajo predolgo ali niso sorazmerne s sprožilnim dogodkom, ima lahko čustvo problematične učinke na naše počutje in zdravje.«
Dr. Raymond Chip Tafrate, klinični psiholog in profesor na Central Connecticut State University v Novi Britaniji.
Jeza sproža fiziološke učinke, kot sta povišan srčni utrip in krvni tlak. Telo se pripravlja na boj za obrambo ali beg pred nevarnostjo.
Ta sistem odzivanja v vašem telesu se je razvil tako, da vas ščiti. Ampak: v večini primerov ne potrebujete dodatne energije, da bi se spopadli s tistim, kar povzroča jezo: npr. prometni zastoj, otrok, ki se upira, elektronsko sporočilo sodelavca ….
"Jeza je del odziva na boj, zamrznitev ali beg, pri katerem nadledvične žleze preplavijo telo s stresnimi hormoni, kot sta adrenalin in kortizol," pojasnjuje dr. Tafrate.
Jeza seže do srca
Izguba motivacije in pogona za stvari, ki so vas nekoč zanimale ali veselile. Počutite se utrujeni in brez energije kljub počitku.
Jeza narekuje telesu, da sprošča stresne hormone, kar lahko sčasoma negativno vpliva na zdravje srca. Raziskave kažejo, da jeza (tudi trenutna jeza, merjena s spremembami obrazne mimike) povzroči spremembe v srcu, ki poslabšajo sposobnost mišice za črpanje krvi, kar lahko privede do visokega krvnega tlaka in posledičnih zapletov (kot so bolezni srca, srčni infarkt, možganska kap in presnovni sindrom).
Ljudje z večjo jezo so torej bolj izpostavljeni večjemu tveganju za srčno-žilne bolezen.
Jeza vpliva tudi na ljudi z aritmijami oz. nerednim srčnim utripom, pravi Rachel Lampert, MD, direktorica programa športne kardiologije na Yale Medicine v New Havenu v Connecticutu.
»Pokazali smo, da če ste nagnjeni k nenormalnemu srčnemu utripu, ki izvira iz spodnjih srčnih prekatov ali k nenormalnemu ritmu v zgornjih prekatih, je večja verjetnost, da imate eno teh aritmij v času, ko ste jezni ali pod stresom.«
Adrenalin, ki se poveča, ko ste jezni, namreč povzroči električne spremembe v srcu.
Jeza poveča tveganje za srčne napade
V sistematičnem pregledu, ki je proučeval študije s skupno skoraj štiri tisoč udeleženci iz več kot petdesetih zdravstvenih centrov v Združenih državah, so raziskovalci ugotovili več kot dvakratno povečanje srčnih infarktov v dveh urah po izbruhu jeze. Ugotovili so tudi, da je infarkt premo sorazmeren z intenzivnostjo jeze.
Jeza ovira prebavo
Številne raziskave kažejo, da so možgani in črevesje v nenehni komunikaciji in vplivajo drug na drugega.
Ena od vlog našega avtonomnega živčnega sistema (ki uravnava nehotene telesne procese) je pomoč pri uravnavanju prebave. To pa lahko zataji, ko telo preide v način boja ali bega, kot se lahko zgodi pri odzivu na stres.
Dr. Pankaj Jay Pasricha, predstojnik medicine na kliniki Mayo v Scottsdaleu v Arizoni, poudarja, da raziskave potrjujejo, da lahko stres povzroči neprijetne simptome v prebavnem traktu (vključno z bolečinami v trebuhu, želodčnimi težavami in drisko) – dolgoročno pa je kronični stres povezan z razvojem vnetne črevesne bolezni, sindroma razdražljivega črevesja in refluksa (GERB).
Jeza načenja psiho
Jeza vpliva na duševno zdravje. Jeza je pogosto povečana pri čustvenih motnjah, kot sta anksioznost in depresija. Povezana je tako s hujšimi simptomi kot s slabšim odzivom na zdravljenje.
Zlasti dolgotrajna jeza vpliva tudi na koncentracijo in vzorce razmišljanja. Razvije se sovražnost ali ciničnost, kar negativno vpliva na odnose in sposobnost vzpostavljanja vezi, pravi dr. Raymond Chip Tafrate, klinični psiholog in profesor na Central Connecticut State University v Novi Britaniji Tafrate.
"Naše jezne reakcije lahko škodijo našim najpomembnejšim odnosom."
Ljudje smo družabna bitja in za uspeh potrebujemo socialne povezave. Jeza pa pripravlja temelj za grdo verbalno tarnanje ali celo nasilno vedenje.
Jeza kvari spanec
Ljudje, ki se trudijo obvladati svojo jezo ali so pogosteje jezni, slabše spijo. Študija je pri moških in ženskah srednjih let preučevala korelacijo med večjo jezo in motnjami spanja.
Zmerne do visoke stopnje jeze so bile zelo povezane s 40–70 odstotnim povečanjem tveganja za motnje spanja pri proučevanih odraslih.
Druge raziskave kažejo, da občutek jeze poveča psihološko vzburjenost in duševni nemir, zaradi česar je posledično težje zaspati.
Jeza torej ni nedolžna. Sledi ne pušča le na ljudeh okrog vas, ki vas najdejo v afektu, ampak dolgoročno še bolj škoduje vam. Obstaja kar nekaj tehnik, ki vam jo lahko pomagajo obvladovati in zmanjšati njene posledice, le pravo zase morate poiskati.