Omega-3 v nosečnosti
Zavedate se pomena omega-3 v nosečnosti pa ne veste, koliko jih uživati in v kakšni obliki?
Omega-3 maščobne kisline so pomembno hranilo med nosečnostjo. Ne le za mamice. Od njih je odvisen tudi razvoj možganov dojenčka. Esencialnih maščobnih kislin sama ne moreta proizvesti, temveč jih morata zaužiti s hrano.
To pomeni, da je za dojenčka mamica med nosečnostjo in tudi kasneje edini vir. Pri tem je nujno vedeti, da telo mamice najprej porabi hranila zase, šele nato je omega-3 deležen dojenček.
Sklepali bi, da je popestritev jedilnika z ribami najbolj enostavna rešitev. Pa ni tako. Ni namreč vseeno, niti koliko rib mamica zaužije niti kakšne.
Do konca zapisa boste razumeli, zakaj. Spoznali boste tudi, zakaj se priporoča uživanje omega-3 v obliki prehranskih dopolnil.
Zakaj so pomembne?
Med pomembnejši omega-3 maščobni kislini prištevamo EPK (eikozapentaenojsko kislino) in DHK (dokozaheksaenojsko kislino), ki se vgradita v celice, kjer jih telo potrebuje.
Te maščobne kisline so ključni gradnik možganov, mrežnice in živčnega sistema za odraščajočega otroka, tako med nosečnostjo kot v prvih mesecih življenja.
Za nosečnice in doječe matere je torej pomembno, da povečate količino omega-3. Na ta način podprete svoje zdravje in zdravje svojih dojenčkov.
Še posebej pa vplivate na optimalen razvoj možganov in oči.
Nosečnice potrebujejo omega-3, dojenčki pa še bolj!
V nosečnosti želite za svojega še nerojenega otroka poskrbeti čim bolje.
Gibanje in prehrana sta na prvem mestu.
Redni sprehodi, več sadja in zelenjave so tipični prvi ukrepi.
Lahko se med drugim zavedate tudi pomena omega-3 maščobnih kislin, zato razmišljate, da bi v jedilnik dodale ribe.
A pri ribah se zaplete. Rade bi jih pojedle čim več in predvsem kakovostnih, pa se bojite težkih kovin in drugih nevarnih snovi? Niti vam ne sme biti vseeno, koliko jih pojeste.
Strah pred nevarnimi snovmi
Obstaja skrb, da ribe, bogate z omega-3 maščobnimi kislinami, vsebujejo tudi veliko nevarnih snovi industrijskega izvora.
Prav ta pomislek – skupaj z značilnostmi zahodne kulture prehranjevanja, kjer primanjkuje omega-3 maščobnih kislin – ustvarja primanjkljaj v telesu.
Je lahko omega-3 tudi preveč?
Strokovnjaki omenjajo, da uživanje DHK do 1000 mg/dan oz. celokupnih omega-3 maščobnih kislin do 2,7 g/dan nima negativnega vpliva na nosečnost in razvoj otroka.
Obstaja sicer tveganje za zmanjševanje rasti ploda, če bi v zgodnji nosečnosti uživale nadpovprečno veliko ribjih jedi ali olja, pridobljenega iz polenovk.
Ampak, podobnih negativnih učinkov ni bilo opaziti pri uporabi prehranskih dopolnil, ki vsebujejo prečiščene omega-3 maščobne kisline.
Strokovnjaki tudi opozarjajo, da so za neželene učinke najverjetneje odgovorne primesi industrijskega izvora. Strah nekaterih nosečnic, da morske ribe polega omega-3 vsebujejo še kaj drugega, je – kot kaže – upravičen.
Zavedajte, da med nosečnostjo vse zaužite omega-3 najprej porabite zase, otroček pa dobi preostanek.
Dovolj omega-3 za oba mora zaužiti mamica.
Sicer bo vse porabila sama.
Priporočila za nosečnice
Skupina strokovnjakov pod okriljem EU (Perinatal Lipid Intake Working Group) je izdala priporočilo, da lahko nosečnice ali doječe matere dnevno zaužijete 200 mg DHK .
Vendar pozor!
Ta količina je zadostna za otroka/plod samo pod pogojem, da že sami zaužijete zadosti omega-3.
Torej dejansko je priporočljivo, da zaužijete 250 mg DHK in EPK zase, potem pa še 200 mg DHK za otroka.
V kolikor zaužijete samo 200 DHK (običajno je to odmerek v prenatalnih in natalnih kapsulah), ta ne bo namenjen plodu/dojenčku, ampak bo za vaše celice in dojenček še ne bo imel nič od tega.
Kako izbrati dober vir omega-3?
Niso vse omega-3 enake.
Ob upoštevanju teh priporočil, boste zagotovo našli kvalitetne omega-3.
Iščite prečiščene in visokokakovostne omega-3.
Preverite vsebnost DHK in EPK ter seveda izkoristek te vsebnosti za vaše telo.
Prav zato ni vseeno, kakšno obliko izberete.
Pastile so denimo odlična alternativa kapsul in drugih oblik. V pastilah je ribje olje razpršeno v zelo majhnih delcih, čemur pravimo mikroemulzija.
To pomeni, da se v telesu sprosti zelo hitro, s čimer olajša in izboljša absorpcijo; izkoristek je celo 44 % boljši.
Koristi za plod in malčke
Povečan vnos omega-3 maščobnih kislin pri nosečnicah in doječih materah ima številne koristi za plod in dojenčka.
Raziskovalci so namreč ugotovili, da so dojenčki, rojeni materam z višjo koncentracijo omega-3 maščobne kisline ob porodu, hitreje napredovali na področjih kognitivnih sposobnosti (spomin, mišljenje, koncentracija ...).
V prvih šestih mesecih življenja so bili ti dojenčki dva meseca pred tistimi dojenčki, katerih matere so imele nižji DHK .
DHK ima namreč pomembno vlogo pri razvoju možganov in vida.
Dojenčki, rojeni materam z višjo koncentracijo DHK v krvi, so na preizkusih pozornosti dosegali boljše rezultate že do 6. meseca starosti.
Prav tako so se pri 1,5 leta bolje odrezali na različnih testih, namenjenih merjenju vizualnega učenja.
Uživanje omega-3 bo otroku koristilo tudi v otroštvu.
Uživanje omega-3 je lahko zabavno
Da vam za omega-3 prehranski dodatek svetujemo mehke pastile, smo že namignili. Take so denimo OMEGAStrong®.
So mehke, imajo zelo dober okus, ne bo se vam spahovalo, niti ne boste občutili neprijetnega okusa po ribjem olju.
Prav tako ne povzročajo nelagodja v želodcu. Enostavno jih boste prežvečili brez tekočine. Zadostujeta že 1–2 pastili na dan.
44 % boljši izkoristek omega-3
zagotavljajo OMEGAStrong® mehke pastile.
S priporočenim dnevnim vnosom omega-3 prispevajo k optimalnemu razvoju možganov in vida dojenčka med nosečnostjo in dojenjem.
Pa še dosledni boste. Želimo vam zdravega, zadovoljnega malčka in čim lepše materinstvo.
DHK ima vlogo pri delovanju možganov in pri ohranjanju vida (koristni učinek se doseže z dnevnim vnosom 250 mg DHK). Vnos DHK v nosečnosti prispeva k normalnemu razvoju možganov ploda in dojenčkov. Vnos DHK v nosečnosti prispeva k normalnemu razvoju oči ploda in dojenčkov. Vnos DHK med dojenjem (mama) prispeva k normalnemu razvoju vida dojenčkov do 12. meseca starosti.
Viri
https://alwayssomega3s.com/why/prenatal-health
https://www.sfd.si/?mod=aktualno&action=viewOne&ID=227
https://www.healthline.com/health/dha-and-pregnancy#why-its-important
https://www.webmd.com/baby/news/20040716/pregnant-omega-3-essential-for-babys-brain#1