Odklop na dopustu: Kako ga doseči?
Predstavljajte si odklop na dopustu, ko za misli o službi ne izgubite niti minute, kaj šele dneva. Predstavljajte si dopust, po katerem se v službo vrnete veseli in polni energije. Je to možno?
Težave z "odklopom" na dopustu, sproščenostjo in polnjenjem baterij so pogoste, še posebej pri ljudeh s stresnimi službami. O tem priča raziskava Univerze v Lancastru:
- 10 dni potrebujejo nekateri, da se na dopustu povsem sprostijo in pozabijo na službo.
- 4 % se na dopustu nikoli ne spočijejo.
- Težje se sprostijo ženske kot moški.
- vsake 2 meseca bi si morali privoščiti oddih.
Poglejmo glavne razloge:
- Navajenost na stres:
Če ste pogosto v stresu, vaši možgani niso vajeni zatišja. Nenadna odsotnost pritiskov lahko povzroči nelagodje. Nekaj manjka. - Nenehen strah in skrbi:
Če vas pred odhodom na dopust skrbi, ali boste zmogli vse predvidene naloge, vas po odhodu na dopust najeda, ali ste kaj pozabili. - Tehnološka odvisnost:
Težko boste odklopili, dokler imate v rokah pametne naprave in preverjate službeno pošto. - Občutek krivde:
Če je vaša samopodoba tesno povezana s poklicno vlogo, vas prve dni zagotovo spremlja občutek krivde, da ste sodelavce in službo pustili na cedilu. - Delovna kultura:
Težko je čez noč pozabiti na stalna pričakovanja o visoki produktivnost, sploh, če ste tudi sami predani delu. - Perfekcionizem:
Skrb, da drugi ne bodo nadaljevali vašega dela enako dobro.
Kako močno posamezni razlogi otežujejo odklop na dopustu, je v veliki meri odvisno od vaše izkušenosti in veščin za sproščanje in preusmerjanje misli.
Kako odklopiti in napolniti baterije?
Morda vas bo presenetilo, ampak za uspeh odklopa so ključne že priprave. Začnite jih vsaj 7 dni, če ne kar 2 tedna pred odhodom. Pomembno je tudi, kaj boste počeli med samim dopustom.
- Organizacija dela
- Odklapljate postopno, zmanjšujte delovno obremenitev.
- Urnik naj ne bo pobožna želja reševanja vseh odprtih zadev, ki so se nabrale v zadnjih mesecih, ampak realen, izvedljiv načrt najbolj pomembnih nalog, ki jih dejansko lahko zaključite. Na ta način boste zadovoljni s storjenim, manj bo slabe vesti in občutka krivde.
- Ne prevzemajte novih bremen s kratkimi roki. Postavite meje. Naučite se reči: NE.
- Nastavite avtomatski odzivnik na e-pošti.
- Določite, kdo vas bo nadomeščal v nujnih primerih. Naj bo to edini kontakt v skrajni sili.
- Načrtujte dopust:
- Naredite okviren načrt aktivnosti.
- Pustite prostor za spontanost in počitek.
- Prakticirajte čuječnost
- Omejite uporabo tehnologije:
- Določite čas za preverjanje sporočil, če je nujno.
- Razmislite o "digitalnem postu".
- Vključite fizične aktivnosti:
- Gibanje pomaga pri sproščanju stresa.
- Poskusite nove aktivnosti ali športe.
- Poskrbite za kakovosten spanec:
- Vzpostavite rutino spanja.
- Izogibajte se kofeinu in alkoholu pred spanjem. Naj bo še tako mikaven in popularen, alkohol vas dolgoročno ne bo rešil skrbi, niti se ne boste spočili.
- Napolnite baterije
- Omogočite celičnim elektrarnam, da nemoteno proizvajajo energijo.
Kako napolniti baterije?
Stresu v službi se povsem izognili ne boste nikoli. Ga boste pa lažje obvladovali spočiti kot utrujeni.
Neljuba lastnost stresa je, da tvori proste radikale. Prosti radikali lahko poškodujejo ali celo uničijo vaše celične elektrarne. To negativno vpliva na proizvodnjo energije, začne vam jo primanjkovati, vi pa to občutite kot utrujenost.
Vaš organizem se pred prostimi radikali brani z antioksidanti, vendar mu lahko že ob blagem stresu, ki se vleče dlje časa, začne primanjkovati zalog.
Cilj je torej učinkovito zaščititi celice, da bodo lahko s polno paro proizvajale energijo. Priporočamo Enduranzo. Z njo boste zaužili nekatere najmočnejše antioksidante v naravi, vključno z domačim abigenolom iz kočevske bele jelke.
Z Enduranzo bo odklop hitrejši in enostavnejši, hkrati boste v času dopusta obnovili zaloge antioksidantov, imeli več energije in se v službo vrnili bolj spočiti.